Zmiana karmy u kotów – jak powinna przebiegać?

Właściciel oraz kot jedzący karmę

Zdarza się, że kot z różnych względów musi zmienić żywienie. Czasami dotyczy to dbania o jego zdrowie, a czasami karma po prostu nie służy zwierzakowi. Przestawienie kota na inne posiłki musi nastąpić stopniowo. Sprawdź, jak zmiana powinna przebiegać, by nie zaszkodzić swojemu pupilowi.

Prawidłowe odżywianie kota

Żywienie kota musi być zbilansowane, zdrowe i takie, które zagwarantuje dobre samopoczucie. Często właściciele zwierzaków nie wiedzą, którą karmę wybrać. Jeśli masz taki sam problem, skonsultuj dietę kota z weterynarzem by mieć pewność, że dbasz o jego zdrowie i nie zaszkodzisz mu nowym posiłkiem.

Jak przestawić kota na inną karmę?

Zmiana karmy na nową musi odbyć się stopniowo i delikatnie. Nie można przestawić kota na inne żywienie gwałtownie, gdyż może mieć to zły wpływ na jego samopoczucie. Jeśli do tej pory Twój kot miał jedną, ulubioną karmę, a Ty planujesz radykalną zmianę, to nie jest to dobrym pomysłem. Zmiana musi nastąpić wolno, małymi krokami. Na starcie dodaj minimalną ilość nowej karmy do poprzedniej. Delikatnie zwiększaj proporcje do momentu, aż całkowicie zmienisz ją na nową. Taki proces może potrwać od kilku do nawet kilkudziesięciu dni.

Co jeśli kot nie chce jeść nowej karmy?

Nowa dieta u kota może nie zawsze mu zasmakować. Dlatego tak ważne jest stopniowe dodawanie nowej karmy do poprzedniej. Przestawianie zwierzaka na nowe pożywienie jest procesem, który może zająć długi okres. Najlepszą radą jest determinacja.

Czy mogą pojawić się problemy z konsystencją pokarmu?

Oczywiście! Jeśli Twój kot do tej pory był karmiony karmą suchą, może pojawić się problem z jedzeniem karmy mokrej. Jeśli masz wrażenie, że pupil ma trudność z konsystencją, spróbuj delikatnie ją zmienić. Możesz dodać odrobinę wody do suchej karmy bądź pokroić ją na drobne kawałki tak, aby upodobnić posiłki do tych, jakie dotychczas jadał Twój ulubieniec. Takie podejście na pewno pomoże w przekonaniu się do nowej karmy.

Zmiana żywienia kota może okazać się trudnym zadaniem. Koty są zwierzętami wybrednymi. Aby nie zrazić pupila do nowej karmy, warto ją stopniowo zmieniać. W takim wypadku kot będzie miał więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowych smaków.