Posiadanie psa a tym bardziej małego szczeniaka to nie tylko przyjemność, ale również duża odpowiedzialność. Jest to przecież żywe zwierzę, które tak jak człowiek wymaga specjalnego traktowania i masy uwagi. Jednym z najważniejszych aspektów, o który trzeba zadbać, jest odpowiednie karmienie psa. Właściwa dieta da mu dużo energii oraz pozwoli właściwie się rozwijać. Czy w przypadku szczeniaków i psów dorosłych karmienie się różni? Co może jeść szczeniak oprócz zwykłej suchej karmy dla psa? O tym przeczytasz w naszym najnowszym artykule.
Tym, co przede wszystkim różni sposób karmienia dorosłych psów od szczeniąt jest ilość pokarmu w przeliczeniu na kg masy ciała.
Przykładowo:
Mały szczeniak w przeliczeniu na kg masy ciała potrzebuje trzy razy więcej kalorii i dwa razy więcej białka niż dorosły pies.
Szczeniak w okresie swojego wzrostu ma o wiele większe zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze. Ich niedobór może prowadzić do różnorakich wad rozwojowych, które będą skutkowały chorobami w przyszłości.
Aby zapewnić odpowiednie żywienie psa, powinien on otrzymywać idealnie zbilansowaną dietę bogatą przede wszystkim w białko, tłuszcze, i składniki mineralne. Ważne jest również, aby pokarm podawany psu był wysoce strawny.
Aby prawidłowo karmić psa, należy dostosować jego posiłki do aktualnego wieku oraz masy i wzrostu. Na rynku, dostępnych jest wiele różnych opcji.
Do najpopularniejszych zaliczamy przede wszystkim karmy suche oraz mokre karmy dla psów.
Szukając odpowiedniej karmy dla swojego szczeniaka, warto wybierać te przeznaczone dla młodych psów. Tak jak już wspomnieliśmy, będą miały one wyższą koncentrację białka i innych składników odżywczych co przyczyni się do lepszego rozwoju psa.
Pamiętaj!
Karma dla szczeniąt powinna posiadać minimum 30% białka oraz być lekko strawna. Pamiętaj również, że pies karmiony suchymi karmami potrzebuje 3 razy więcej wody.
Układ pokarmowy psa to “delikatna” sprawa. Nie stosując się do wytycznych weterynaryjnych, łatwo nadwyrężyć zdrowie psa i doprowadzić do poważnych chorób.
Oto, czego nie toleruje układ pokarmowy psów:
Nie warto również podawać psu mięsa przetworzonego. Układ pokarmowy małego szczeniaka jest bardzo delikatny. Wszelki kontakt z konserwantami czy barwnikami może prowadzić do jego rozstroju. Już niewielkie ilości niedozwolonych pokarmów mogą prowadzić do biegunki a w trudnych przypadkach nawet do ostrego zatrucia.
Wielu właścicieli czworonogów decyduje się na podawanie psu domowego jedzenia. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu przygotowywać posiłki swojemu pupilowi.
Pies oprócz karmy może również spożywać jedzenie przygotowane samemu, należy jednak pamiętać, że mały szczeniak potrzebuje dobrze zbilansowanej diety dostosowanej do jego olbrzymich potrzeb. Również kluczowe jest to, że potrzeby pupila będą się zmieniać tak naprawdę z miesiąca na miesiąc wraz z jego rozwojem.
W domowych warunkach ciężko więc będzie podawać domowe posiłki, które mają idealnie dobraną listę składników odżywczych. Nie oznacza to jednak, że pod żadnym pozorem nie wolno podawać psu domowego jedzenia. Oczywiście w diecie szczeniaka może znaleźć się domowe jedzenie jednak tylko jako dodatek.
Jeśli chcesz karmić szczeniaka czymś innym niż karma możesz zainteresować się dietą BARF. Wymaga to jednak dużej wiedzy na temat potrzeb pupila. Dieta ta polega na wykorzystaniu surowego mięsa, kości, warzyw, owoców, olejów i jaj. Przygotowane według niej posiłki mogą być dla szczeniaka ciekawym urozmaiceniem codziennej diety.
Młode psiaki czasami mogą mieć trudności z pogryzieniem zwykłej suchej karmy. W takim przypadku chcąc karmić psa suchą karmą, można ją delikatnie rozmoczyć w wodzie o temperaturze pokojowej.
Ważne jest to, aby tak przygotowany pokarm nie był zimny, najlepiej jeśli ma temperaturę pokojową lub lekko ciepłą. Podgrzanie można wykonać za pomocą ciepłej wody lub kąpieli wodnej.
W karmieniu szczeniąt nie tylko składniki diety mają znaczenie, równie ważna jest częstotliwość. W przypadku szczeniąt najczęściej dzieli się ten okres na trzy etapy.
Poniżej przedstawiamy wykaz, z jaką częstotliwością podawać psu jedzenie:
Ważne jest to, aby podawać psu “ograniczone” posiłki, a nie dawać stały dostęp do pokarmu. Szczególnie w przypadku małych szczeniaków może to zwiększyć ryzyko nadwagi nawet o 85%. Dodatkowo stojąca na powietrzu mokra i sucha karma traci swoje właściwości. Jedynie tym, co przez całą dobę powinno znajdować się w psiej misce, jest woda. Najlepiej świeża z kranu i regularnie wymieniana
Zbilansowane karmienie szczeniaka to wyzwanie, które jednak warto podjąć. Dobrze odżywiony młody pies odwdzięczy się olbrzymią miłością i energią do zabawy. Podstawy diety małego szczeniaka to przede wszystkim zbilansowane składniki, które zadbają o zdrowie psa i odżywią jego organizm.
Jeśli szukasz dobrej mokrej lub suchej karmy dla psa, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu. Posiadamy najwyższej jakości karmy i smakołyki, które pokocha Twój pies!