Skoro czytasz ten artykuł, pewnie zgodzisz się z nami, żepies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nowy, czworonożny członek rodziny to dla domowników mnóstwo radości, bezwarunkowej miłości ale i nowych obowiązków. Jednym z nich jest oczywiście zapewnienie szczeniakowi zdrowej i zbilansowanej diety, która zagwarantuje jego prawidłowy rozwój i wzrost. Jaka karma dla szczeniaka?
Na każdym etapie życia, pies ma inne potrzeby żywieniowe i potrzebuje innej karmy. Na inne składniki odżywcze położymy więc nacisk w przypadku szczeniąt, psów dorosłych czy psów starszych. Co należy podawać naszym pupilom zależne jest także od wymagań i potrzeb konkretnej rasy. Inaczej podejdziemy do żywienia szczeniaków ras małych, a inaczej dużych ras, szczególnie jeśli mowa o zapotrzebowaniu energetycznym oraz granulacji i twardości karmy.
W tym artykule skupimy się na szczeniakach, które po okresie odsadzenia, trafiają pod nasze skrzydła i postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na pytania: jaka karma dla szczeniaka sprawdzi się najlepiej i jak przyczynia się do jego prawidłowego rozwoju, dzięki czemu rośnie i rozwija się prawidłowo? Karma sucha czy mokra dla szczeniaka – co wybrać? Sucha karma dla szczeniaka – od kiedy? Mokra karma dla szczeniaka – od kiedy? Ile karmy dla szczeniaka? Jakie są najlepsze karmy dla szczeniaków?
Jaka karma dla szczeniaka, sucha czy mokra, na początku jego rozwoju będzie odpowiednia? Do 4 tygodnia życia szczenięta są karmione wyłącznie mlekiem matki. W przypadku gdy jest to niemożliwe, musimy wyposażyć się w produkty mlekozastępcze, przeznaczone dla młodych psów. Mleko psów jest bowiem na tyle specyficzne, że szczeniaków nie należy karmić mlekiem pochodzącym od innych zwierząt, a poszukać zamiennika. Po tym czasie zaczynamy przechodzić na produkty stałe – czyli karmę suchą i mokrą. Oczywiście na początku odbywa się to jednocześnie z karmieniem mlekiem przez matkę. To połączenie ma bowiem przede wszystkim służyć nauce gryzienia, jedzenia z miski i przystosowaniu przewodu pokarmowego do nowych konsystencji spożywanych produktów. Te kwestie spoczywają jednak najczęściej na hodowcy, gdyż do stałych domów wydawane są psy w wieku 8-12 tygodni.
Szczeniak zostaje odseparowany od matki w około 10 tygodniu życia. Wtedy to na nas, jako właścicieli spada obowiązek zapewnienia mu zbilansowanej diety, bogatej we wszystkie składniki, jakich potrzebuje. Jaka karma dla szczeniaka? Sucha czy mokra? Odpowiednio dobrana, już od wczesnych miesięcy karma, może wyeliminować wiele problemów zdrowotnych w dorosłym życiu psa. Zanim jednak skupimy się na składzie poszczególnych karm i odpowiemy na pytanie, jaka karma dla szczeniaka sprawdzi się najlepiej, będziemy musieli zdecydować czy lepsza będzie sucha karma czy mokra.
Karma sucha czy mokra dla szczeniaka? Zarówno sucha karma, jak i mokra karma to odpowiednia karma dla szczeniąt. Sucha karma dla szczeniaka od kiedy?
Karma sucha może być podawana od 4 tygodnia życia. Nawet do 7 tygodnia życia psa możemy namaczać suchą karmę w wodzie przed podaniem. Ułatwi to szczeniakowi odpowiednie rozgryzienie pokarmu i nauczy go właściwego spożywania tego typu posiłku. Od 7 tygodnia karma sucha może stanowić jedyne źródło pożywienia dla naszego psa. O czym jeszcze nie powinniśmy zapominać? Karma nie powinna być zbyt twarda, tak aby szczeniak mógł bez wysiłku zjeść przygotowany dla niego posiłek. Musimy zatem zwracać uwagę na etykiety produktów i wybierać te, które dedykowane są naszym najmłodszym pupilom – odpowiednio od 1 do 12 miesiąca życia. Taka karma jest nie tylko wystarczająco miękka, ale także ma odpowiednio małą granulację, która jest idealna w przypadku drobnego uzębienia szczeniąt.
Mokra karma dla szczeniaka od kiedy? Sucha karma bardzo często jest podstawą żywienia psa, a karma mokra traktowana jest jako uzupełnienie i urozmaicenie jadłospisu i może zostać podawana w tym samym czasie, czyli od 4 tygodnia życia psa. Jednakże może zdarzyć się i tak, że to nie my zadecydujemy – a nasz pupil. Niektóre psy nie chcą jeść karmy suchej i zainteresowaniem darzą jedynie mokre jedzenie. Jest ono bowiem znacznie bardziej aromatyczne.
Karma mokra dla szczeniąt, również powinna zostać dopasowana do wieku naszego psa, aby kawałki mięsa były odpowiednio małe. Najlepsza do podania jest karma mokra w temperaturze pokojowej, dlatego warto wyjąć karmę z lodówki 2-3 godziny wcześniej lub delikatnie podgrzać (jeśli o tym zapomnieliśmy).
A teraz najważniejsze!
Nasz pupil zawsze powinien mieć dostęp do miski ze świeżą wodą, niezależnie od tego czy spożywa karmę mokrą czy karmę suchą.
Karma sucha czy mokra dla szczeniaka? Karma sucha jest dużym ułatwieniem dla właścicieli psa. Podawanie i porcjowanie posiłku jest higieniczne i dziecinnie proste. Dodatkowo, bardzo niska zawartość wody w suchej karmie sprawia, że możemy ją przechowywać bardzo długi czas. Oczywiście to nie tylko plusy dla właściciela, ale także dla psa.
Dzięki jedzeniu suchej karmy nasz czworonożny przyjaciel może utrzymać odpowiedni poziom higieny jamy ustnej, gdyż podczas gryzienia, ścierana jest płytka nazębna. Karmę suchą należy podawać w mniejszej ilości, niż karmę mokrą, gdyż zawarte są w niej większe ilości składników odżywczych i energetycznych.
Karma mokra cechuje się wyższą zawartością wody i pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i moczowy szczeniaka. Ma mniejszą wartość energetyczną, jest więc mniej kaloryczna i zaleca się jej stosowanie w przypadku, gdy walczymy z nadwagą czworonoga (oczywiście nie tyko wtedy). Dobrej jakości karma mokra jest bogata w takie składniki jak białka i tłuszcze, co przyczynia się do wzmocnienia kości i stawów. W pozytywny sposób wpływa także na wygląd sierści i skóry. Tak jak napisaliśmy powyżej, karma mokra jest bardziej aromatyczna i ma intensywniejszy smak. Właśnie ta przesłanka decyduje, że jest bardziej atrakcyjna dla naszego psa i to on podejmuje decyzję za nas, odmawiając jedzenia suchej karmy. Jednak jak wpływa to na jego zdrowie? Karma sucha czy mokra dla szczeniaka? Jakie najlepsze karmy dla szczeniaków?
Z całą pewnością wiele osób będzie zaskoczonych, jednakże konsystencja karmy ma drugorzędne znaczenie. Zarówno karmy mokre, jak i karmy suche posiadają wiele różnorodnych zalet. Najważniejsze jest bowiem wybranie karmy pełnoporcjowej i zawierającej odpowiednio dużą ilość wysokiej jakości mięsa, niezależnie czy będzie to mokra czy sucha karma. Także w przypadku gdy nasz szczeniak spożywa dietę łączoną, przynajmniej jedna z karm musi być pełnoporcjowa. Co to właściwie oznacza? Czym charakteryzują się najlepsze karmy dla szczeniąt?
Karma pełnoporcjowa to nic innego jak karma, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa, bez konieczności wprowadzania dodatkowej suplementacji. Nie ma zatem nic złego w tym, że to nasz pies zdecyduje co chce jeść. Jeśli nasz szczeniak nie jest wybredny, spokojnie możemy stosować dietę mieszaną lub nawet dietę suchą (może się bowiem okazać, że nasz pies jest na tyle aktywny fizycznie, że potrzebuje więcej karmy suchej, gdyż to właśnie ona dostarcza mu odpowiednio dużo energii).
Wystarczy, że będziemy obserwowali naszego psiaka i w ten prosty sposób zdecydujemy, co bardziej mu smakuje lub też służy odpowiedniemu trawieniu i wypróżnianiu się. To bowiem pod kątem wymagań naszego psa, jego potrzeb i predyspozycji powinniśmy wybierać karmę suchą bądź mokrą z dobrym składem.
Etykieta karmy mówi, że zalecane jest dawkowanie “do woli”. Wygląda to w ten sposób, że nasz szczeniak ma stały dostęp do jedzenia. Dzięki temu zawsze jest najedzony. Kolejną ważną kwestią jest to, że dzięki takiej metodzie ma on świadomość, że karma jest dla niego stale dostępna, co sprawia, że nie będzie on łapczywie rzucał się na każde jedzenie, które dostanie, a wyrobi w sobie nawyk podchodzenia do miski wtedy, kiedy jest głodny i zje tylko tyle, ile potrzebne mu do tego aby zaspokoić głód i nie przeje się.
Jeżeli metoda karmienia “do woli” nie sprawdzi się w przypadku naszego szczeniaka i np. zaobserwujemy że zbyt mocno tyje i mimo ciągłego dostępu do karmy, przejada się, wtedy stosujemy dawkowanie karmy, wg. poniższych zaleceń.
Karmienie szczeniąt powinno odbywać się znacznie częściej niż w przypadku dorosłych psów. Im młodszy piesek, tym karmienie powinno odbywać się częściej, ale za to w mniejszych porcjach. W okresie od 6 do 8 tygodnia życia karmi się szczenięta 5 a nawet 6 razy na dobę. Kiedy nasz pupil skończy 2-3 miesiące ograniczamy częstotliwość karmienia do 4 razy na dobę. Od czasu ukończenia 5 miesięcy karmimy czworonoga już tylko 3 razy na dobę. Od 7 miesiąca życia, nasz pupil może być karmiony tak jak dorosły pies, czyli 2 lub tylko 1 raz na dobę.
Pojawia się mnóstwo pytań o to, jaka porcja karmy dla szczeniaka czy ile gram karmy dla szczeniaka, będzie odpowiednie. Oprócz wysokiej jakości składników, kluczowa jest bowiem także kaloryczność posiłków. Co ważne do zapamiętania to to, że – tak samo jak w naszej diecie, również w przypadku naszego pupila, do dziennej kaloryczności wliczamy nie tylko główne posiłki, ale także wszystkie przekąski, które pojawią się w ciągu dnia. Zatem wszystko co dajemy do zjedzenia naszemu psu, wlicza się do jego dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Kolejną ważną kwestią jest waga psa (także w przypadku szczeniaków, waga może się znacząco od siebie różnić), ilość aktywności fizycznej czy jego indywidualne potrzeby, a także skład karmy, którą wybraliśmy. Dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie – ile gram karmy dla szczeniaka czy jaka porcja karmy dla szczeniaka będzie optymalną. Każdorazowo musimy więc sprawdzić jakie informacje na opakowaniu zamieścił producent i dopasować ile karmy dla szczeniaka będzie idealne w oparciu o wiek, wagę, wielkość rasy, aktywność fizyczną i inne potrzeby naszego psa – takie jak chociażby jego stan zdrowia.
Jaka najlepsza karma dla szczeniaka? Młody pies ma szczególne wymagania. Nie ma się temu co dziwić, bowiem to właśnie w pierwszym roku życia rośnie najszybciej, co zauważalne jest gołym okiem. Tym samym, to właśnie wtedy ma największe zapotrzebowanie na białko i energię, większe niż zapotrzebowanie dorosłego psa. W tym okresie najlepiej sprawdzi się więc karma wysokokaloryczna, bogata w różnorodne składniki odżywcze, wspierające jego wzrost i prawidłowy rozwój. Potrzeby żywieniowe młodego psa to także odpowiednia ilość białka pochodzenia zwierzęcego, na które zapotrzebowanie również jest większe niż w przypadku dorosłego osobnika.
Z drugiej strony karma musi być delikatna i lekkostrawna, aby sprostać wymaganiom delikatnego układu pokarmowego szczenięcia. O czym jeszcze nie powinniśmy zapominać, gdy zastanawiamy się nad tym, jaka najlepsza karma dla szczeniaka? Zadbać powinniśmy także o uzębienie, dostosowując twardość karmy do jego wieku. Ważna jest także granulacja, której wielkość musi być dopasowana do uzębienia szczeniaka. Karmić młodego psa powinniśmy produktami, które dodatkowo wzmacniają jego odporność, wspomagają trawienie i przyswajanie. Z kolei z diety warto wyeliminować cukry, sztuczne barwniki i konserwanty.
Najlepsze karmy dla szczeniaków – czyli jakie? Pies to zwierzę mięsożerne i jego naturalna dieta składa się przede wszystkim z mięsa. Zwłaszcza wtedy, gdy karma sucha dla psa jest podstawą jego żywienia, powinna zawierać jak największe ilości mięsa. To właśnie ten składnik powinien przeważać nad innymi i znajdować się na górze listy.
Tak jak pisaliśmy powyżej, karma sucha może być bezzbożowa i to właśnie ta wersja, często uważana jest za taką, którą powinniśmy podawać psu. Z kolei jeśli nasz pies nie ma problemów z nietolerancją żywieniową i trawieniem, karma może zawierać zboża, ale w tym wypadku najlepiej aby było to pełne ziarno. Kolejnym składnikiem będą warzywa i owoce, które wzbogacają skład karmy o witaminy i błonnik. Polecana jest karma sucha, która w swoim składzie ma tłuszcze odpowiedniej jakości, czyli kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6, które wspomagają układ odpornościowy i pozytywnie wpływają na rozwój mózgu i stan skóry.
Jaka jest najlepsza sucha karma dla szczeniaka? Przykładem dobrej karmy dla szczeniąt może być nasza karma dla szczeniąt Optimus Canis, która może stanowić kompletny posiłek dla młodych psów każdej rasy, już od 8 tygodnia życia, aż do ukończenia 1 roku życia. Głównym składnikiem jest świeże mięso z indyka, które jest lekkostrawnym i wysoce przyswajalnym źródłem białka zwierzęcego. Mięso i podroby wołowe dodatkowo uzupełniają zapotrzebowanie na składniki witaminowe i mineralne. Kwasy Omega 3 i Omega 6 , biotyna i cynk gwarantują zdrową skórę i piękną sierść. Z kolei brak sztucznych barwników sprawia, że karma dla psa jest nie tylko bogata we wszystkie niezbędna składniki, ale dodatkowo w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie naszego czworonoga.
Skład: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (52%) – mięso z indyka, mięso i podroby wołowe, zboża, tłuszcze zwierzęce, białko drobiowe, warzywa, substancje mineralne, witaminy, probiotyk, przeciwutleniacze.
Tutaj zasada jest bardzo podobna. Najlepsze karmy dla szczeniaków to te, które na pierwszym miejscu w składzie mają mięso, którego powinno być w diecie najwięcej. Najlepiej wybierać karmę bez zbóż oraz glutenu. Jeśli już dopuszczamy zboża, może to być ryż, kukurydza, pszenica lub soja. Warzywa, takie jak marchew czy groszek, to bogate źródło energii. W składzie powinien znaleźć się także olej rybi, inulina, L-karnityna, zioła na trawienie, zmielone kości, glukozamina czy witamina E.
Na co z kolei powinniśmy bardzo uważać? Karma mokra to smakołyk dla psów i aby ulepszyć jej smak często dodawany jest cukier. Owszem, poprawia on smak, jeśli jednak nasz zwierzak w ogóle nie wie o jego istnieniu i od samego początku przyzwyczajony jest do karm bez cukru, z całą pewnością nie poczuje różnicy, a jego organizm nam za to podziękuje.
Jakie są najlepsze karmy dla szczeniąt mokre? Przykładem pełnoporcjowej karmy mokrej dla młodego psa, zarówno małych ras, dużych ras czy średnich, może być nasza Karma dla psa CHAMP z indykiem lub Optimus Canis z wołowiną. Z pewnością dodatek tej karmy sprawi, że posiłek naszego psa będzie bardziej atrakcyjny i smakowity, a co najważniejsze – posiada wszystkie niezbędne składniki, których potrzebuje Twój pies.