Ile koty powinny jeść?

Kot spoglądający w górę z miską karmy obok

Posiadanie kota w domu wymaga zadbania o jego dobre samopoczucie oraz dietę adekwatną do potrzeb. Bardzo istotnym zagadnieniem jest częstotliwość podawania posiłków. Ile koty powinny jeść i jaka karma dla kota będzie odpowiednia?

Karmienie kota – na co zwrócić uwagę?

Opiekunowie muszą zapewnić kotu takie żywienie, które zawierać będzie wysoką zawartość białka oraz tłuszczu, a więc mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, a także odpowiednią wilgotność karmy, dzięki czemu przebieg procesów metabolicznych w organizmie kota będzie prawidłowy.

Ile koty powinny jeść?

Koty pobierają pokarm w małych ilościach, dlatego trzeba zapewnić im odpowiednią częstotliwość, ze względu na prawidłowe trawienie oraz utrzymanie składników odżywczych w ich organizmie na stałym poziomie. Im częściej karmimy kota – tym lepiej, ponieważ nie doprowadzamy do spadku składników odżywczych w organizmie oraz stabilizujemy efektywność przemian metabolicznych. Długotrwałe braki w żywieniu mogą spowodować brak homeostazy, co prowadzi do nadwagi i otyłości kotów. Aby stały dostęp do karmy nie przyniósł negatywnego wpływu, musimy precyzyjnie porcjować karmę oraz kontrolować w procesie pobierania pokarmu. Gdy pozostawimy małe porcje karmy w różnych miejscach, spowodujemy u kota wysiłek fizyczny i umysłowy, co przyniesie mu dużo satysfakcji i radości.

Woda dla kota – jej znaczenie w diecie

Metabolizm białka w organizmie kota zachodzi przy sporym zapotrzebowaniu na wodę. Średnio zmetabolizowanie jednego grama białka w wątrobie zużywa około siedem gramów wody. Kot nie ma naturalnego odruchu picia i najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu jest podawanie mokrej karmy o wysokiej wilgotności. Mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego stanowią aż 60% naturalnych płynów. Karma mokra dla kota przyczynia się do bezpiecznej metody bilansowania wody w ich organizmie.

Karmienie kota wcale nie musi być wyzwaniem. Wystarczy poznać zasady żywienia, aby kot był szczęśliwy, zachował zdrowie oraz dobre samopoczucie. Jeśli jednak uznasz, że czworonożny przyjaciel potrzebuje indywidualnego jadłospisu, choćby ze względu na stan zdrowia, udaj się do specjalisty, który pomoże ułożyć dietę, a Ty będziesz miał więcej czasu na wspólną zabawę z ulubieńcem.