Objawy alergii u psa – jak poradzić sobie z uczuleniem?

Pies głaskany przez jego właściciela

Alergia jest ogromnym utrudnieniem bez względu czy dotyczy uczulenia na kurz czy produkty spożywcze. Reakcja alergiczna może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia zwierząt. Jakie są objawy alergii u psa i jak poradzić sobie z uczuleniem?

Objawy alergii u psa

Alergia u psa może występować jako: alergia wziewna, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (AKZS), alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS) oraz jako alergia pokarmowa. U psów najczęściej występuje alergia pokarmowa. Jak zatem rozpoznać alergię u psa? Uczulenie pojawić się może w każdym wieku. Zazwyczaj diagnozowana jest przed ukończeniem 4. roku życia. Alergia może być spowodowana niemal każdym składnikiem w diecie psa. Objawy alergii to: świąd o różnym stopniu nasilenia, stany zapalne skóry oraz zapalenie ucha.

Alergia u psa co podać?

Diagnozowanie alergii na składnik pokarmu u psa jest bardzo trudne i polega na eliminacji pewnej żywności w diecie. Dzięki takiemu podejściu możemy zbadać co może uczulać psa, a które składniki są bezpieczne. Innym sposobem jest wizyta u weterynarza, który zleca badanie na obecność przeciwciał bądź zleca stosowanie leków antyhistaminowych czy glikokortykosteroidów. Równie ważna jest eliminacja innych chorób, które mogą podawać objawy podobne do alergii. Zawsze sposób leczenia jest indywidualnie dopasowany do psa.

Alergia u psa a dobór odpowiedniego żywienia

Żywienie u psa z alergią odgrywa istotną rolę. Przed wyborem karmy należy skonsultować się z weterynarzem, który pomoże z dietą, doradzi jakich produktów unikać. Dieta eliminacyjna pozwoli wskazać, które składniki są alergenami. Warto zastosować specjalną karmę dla psów zmagających się z alergią. W skład takiej karmy wchodzi jedno źródło białka. Karma pozbawiona jest syntetycznych wzmacniaczy smaku i barwników, dodatkowo drażniących układ trawienny psa. Oferta karmy dla psów z alergią jest ogromna i niekoniecznie nie musi smakować pupilowi. Może sprawić dużo radości, jeśli pies lubi poznawać nowe smaki. Równie odpowiednią karmą będzie mokra karma dla psa alergika, która zapewnia odpowiednie proporcje składników odżywczych. Dostarczają one wysoki poziom odżywienia organizmu.

Alergia u psa może przynieść nam wiele zmartwień, lecz warto poświęcić uwagę, by dokładnie przygotować się do zmiany nawyków żywieniowych. Reakcje alergiczne mogą się nasilać i zdecydowanie musimy usunąć alergeny z diety psa. Gwarancją sukcesu jest odpowiedni weterynarz, diagnostyka oraz prawidłowa dieta. Tylko wtedy nasz pupil zapomni o alergii i będzie cieszył się pełnią życia.